Příliš mnoho nabídek, nedostatek pracovních sil, před deseti lety to bylo opačně

V polovině února 2018 je nezaměstnanost na svém rekordním minimu od roku 1990. Zajímavé by bylo porovnat současný graf nezaměstnanosti s křivkou z roku 2010. V té době, kdy světem cloumala hospodářská krize, se na jedno pracovní místo v České republice hlásilo přibližně 8 – 15 uchazečů. Získat jakékoliv zaměstnání, tedy nejen to vhodné, nebylo vůbec snadné, a trh práce se pro nezaměstnané měnil v noční můru.
muž pekař

Hledáte si práci? Nabídek je spousta.

Dnes je situace opačná, na jednoho uchazeče o práci, který je v evidenci úřadu práce, připadají statisticky tři až čtyři volná pracovní místa. To je však pouhá statistika zprůměrovaná na veškeré pracovní obory, někteří podnikatelé si vybírají z mnoha uchazečů a někteří se naopak marně snaží najít alespoň nějakého zájemce a také si jej udržet. Nejvíce volných pracovních pozic je mezi svářeči, elektrotechniky, obráběči kovů, konstruktéry, kuchaři, číšníky, pekaři.
servírka v kavárně

Některé profese by se mohly vyvažovat zlatem

V současné době je kritický nedostatek řidičů v hromadné dopravě a na linkových autobusových spojích, proto někteří dopravci museli zredukovat řadu spojů. Lidé houfně přestávají podnikat, nebo pracovat za nízkou mzdu, byť v dobrém kolektivu, a často využívají nabídek zahraničních firem, kde jsou místa dobře placená. A tak ubývá drobných řemeslníků a pracovníků ve službách. Možná jste se sami setkali s tím, že klesá počet pedikérských, masérských a kadeřnických služeb.
metalový soustruh
Prognóza do budoucna se příliš měnit zřejmě nebude, jak předpovídají někteří ekonomové, řada lidí v Česku totiž přestává podnikat už jen z důvodu problematické legislativy, nejistého profitu a výdělku a hromady starostí s podnikáním souvisejících. Být na volné noze neznamená totiž být volný, to je jen klam, řada z nás něco takového zažila na vlastní kůži a tak se nelze divit, že raději takoví lidé zamíří např. do Amazonu pracovat jako skladníci za dvojnásobný výdělek, než jaký měli dosud.