Rubriky
Byt

Chcete bydlet na slušné úrovni za slušné peníze? Není to nereálné

Hodně lidí má za to, že byty dříve nebo později půjdou s cenou dolů. Tak to možná fungovalo kdysi, ale dnes už je situace úplně jiný. Pravděpodobnost, že by obytné nemovitosti padaly na ceně, je takřka nulová. A to se bavíme o dlouhodobém horizontu. Jednoduše řečeno, bytů se staví málo, domků ještě méně a kde není nabídka, ale je obrovská poptávka, tam se to projeví cenou. V případě potenciálních kupců samozřejmě negativně. Tato problematika není typická už jen pro Prahu a okolí, ale prakticky pro všechny kraje v České republice.

Domek z liber

Možností, jak s tím bojovat, moc není. Jednou z nich by mohl být i mobilheim, který sice není pro valnou část obyvatelstva pořád plnohodnotným obydlím, nicméně stále více lidí mu už přichází na chuť. A to hlavně z důvodů dobrých cen.

Ono se na první i druhý pohled nejedná o nic fantastického, ale to být ani nemusí. Spousta lidí chce mít jen vlastní střechu nad hlavou a příliš neřeší, zdali se jedná o něco extra luxusního či jen běžný standard. Je pravda, že hlavně velikostně nejsou mobilheimy, a to ani nejnovější modely, ničím extra, nicméně pro dva tři lidí jsou více než dostatečné. Dá se v nich dobře žít mimo jiné i proto, že disponují kvalitní vnitřním zařízením a jsou rovněž vybaveny skvělou tepelnou i zvukovou izolací. V zimě tak nikdo doma neumrzne ani neohluchne kvůli silným hlukům z ulice.

Drobné a plánek

Vhodné i pro některé podnikatele

Vzhledem k tomu, že mobilní domky jsou fakticky multifunkčními platformami, dají se používat i k jiným věcem než pouze pro bydlení. Představují prostor, jenž je k dispozici za velice příznivé ceny, a navíc je možné ho kdykoliv kamkoliv přemístit. To je velice lákavé hlavně pro mnohé podnikatele, kteří něco takového přesně potřebují. Asi každého hned napadne, že takto mohou fungovat třeba stánky s občerstvením, suvenýry nebo čímkoliv jiným. Těch možností je skutečně celá řada a dost záleží na možnostech a potřebách daného živnostníka.

Rubriky
Byt

Nejsou malé, ale útulné

Přemýšlíte nad tím, že rezignujete na koupi vlastního obydlí a raději půjdete do podnájmu? Když chybí peníze, je možné to řešit i jinými způsoby.

Nejsou malé, ale útulné

Je vcelku pochopitelné, že většina lidí, a to neplatí pouze pro našince, by chtěla bydlet ve svém. Množství výhod, které z toho vyplívají, není nutné zde zmiňovat. Je to zkrátka daleko lepší než skončit někde v podnájmu. Problém ale je, že koupě vlastního bydlení je pro mnoho jednotlivců, ale dokonce i partnerů docela problematická, a to hlavně z finančního hlediska. Peněz totiž není mezi lidmi mnoho, ale obytné nemovitosti každý rokem zdražují. Dokonce je pro mnoho lidí problém získat hypotéku – jakoukoliv, natož pak výhodnou. A když už ji získají, znamená to pro ně zadlužení nejméně na dvacet pětadvacet let. A to platí prakticky pro všechny kraje naší země.

Klíče v dlani

Zatímco v devadesátkách se na mnoha místech prodávaly byty doslova za hubičku, tak dnes je tomu přesně naopak. V případě, že chcete mít vlastní bydlení, bude vás to často stát i několik milionů. A to není řeč o bytech v Praze, ale na menším městě. Není tak žádný div, že se celá řada zájemců o vlastní bydlení poohlíží po jiných, cenově výhodnějších možnostech. A jednou za takových možností jsou i levné celoroční mobilní domy Lavarohouse.

Klíče v zámku

Stojí za to

Není třeba strachovat se, že se nejedná o nic, co by stálo k bydlení. Naopak. Moderní verze mobilních domů jsou koncipovány tak, aby se v nich dalo docela příjemně a pohodlně žít jak v horkých létech, tak i v tuhých mrazech. Jsou mimo jiné vybaveny i nejnovějšími izolačními materiály, které chrání nejen před chladem, respektive před mrazem, ale zároveň fungují i jako velice efektivní zvuková bariéra. Pokud máte problém usnout kvůli zvukům z ulice, tady byste ho mít neměli.

Možnost pro rekreaci

Hlavně minulé verze mobilních domů se v docela hojné míře využívají i k jiným účelům než bydlení. Mohou třeba fungovat i jako letí chatky. Na zimu nejsou příliš vhodné, jelikož nedisponují dostatečně kvalitní izolací, ale pro letní měsíce, proč ne.

Rubriky
Byt

Život v dřevostavbě

Dnes stále více lidí, toužících po vlastním bydlení, poohlíží po možnosti stavět své obydlí netradičně, z netradičních materiálů. Jedním typem je volba dřevostavby. Mnoho lidí se dřeva bojí, nemají k tomuto materiálu důvěru, Je však pravdou, že naši předkové volili dřevo a bydlelo se jim v něm dobře.

 Výhody dřevostavby:

–           Rychlost stavby
Klasická stavba je vždy závislá na prostojích způsobených tvrdnutím cementu a omítek, což stavbu prodlužuje. Toto u dřevostavby odpadá, a tudíž stavba dobře pokračuje, se dřevem lze stavět plynule a rychle. Celá stavba je hotová cca po 9 měsících od započetí. Nejdelším obdobím bývá sehnání stavebního povolení a zařízením projektu.

–          Individualizace stavby
Stavebník si může vybrat dům z katalogu firmy, častěji však vzniká situace, kdy si rodina sama navrhuje, jak bude dům vypadat a nechává si zpracovávat individuální projekt. Je samozřejmé, že ne každé rodině vyhovuje standardní provedení domu a touha bydlet podle svých představ je naprosto samozřejmá a firmy zabývající se dřevostavbami s tím nemají potíže. Dům tak lze bez problému začlenit do koloritu vesnice nebo satelitního městečka, takže pak nevyčnívá svou architekturou, lze zvolit příčky v domě dle potřeb té konkrétní rodiny a vytvořit bydlení na míru.

–          Nízká energetická náročnost stavby
Dům se velmi dobře vytápí, dřevo drží příjemné teplo a nepůsobí studeně jako cihla nebo tvárnice. Proto spotřeba na vytápění je výrazně nižší než u zděných domů. Toto ocení rozpočet zejména mladých rodin, které mají svůj finanční plán velmi napnutý a každá neutracená koruna jim  přijde vhod.

Nevýhody dřevostavby:

–          Horší zvuková izolace
Tyto stavby se vyznačují tím, že izolace od venkovního hluku je horší než u zděných staveb. Vnitřní uspořádání místností se dá chránit od hluku tak, že je lze řešit správným uspořádáním, venkovní hluk je ale o něco více slyšet. Horší izolaci od venkovních zvuků lze řešit vhodným umístěním stavby na pozemku nebo protihlukovými ploty a podobně.

–          Rychlé vyhřátí vnitřního prostoru
To, co je v zimě výhodou, v letních měsících, kdy je venku horko, stává se nevýhodou. Rozpálená stavba pak drží teplo a může se to stát nepříjemné. Proto se doporučuje do dřevostaveb instalovat klimatizaci. Mnoho lidí ale tuto vymoženost nemá. Jejich zkušenosti říkají, že stavbu lze dobře vyvětrat a přirozeně ochladit a bydlení v létě není problém.

Rada na závěr
Dobře si rozmyslete, do čeho budete své peníze investovat. Je třeba se informovat a pečlivě každou informaci zvážit. Nejlépe je stavby navštívit, promluvit s lidmi, kteří tyto stavby již užívají a pak se zodpovědně rozhodnout. Vždyť dům si pořizujeme většinou jen jednou v životě. Odměnou vám bude bydlení podle vašich představ.

Rubriky
Byt

Bydlení s papouškem: Ano či Ne?

Ať už se rozhodnete pro malého papouška (např. andulka, korela), středně velkého (např. alexandr malý, žako kongo) nebo velkého (např. arové), musíte počítat s jeho náročností chovu. Nic není nemožné! Ale musíte mít vhodné prostory, kam papouška umístíte.
papoušek s ořechem

Vhodné místo pro papouška?

Je to místo, kde bude dostatek prostoru pro umístění klece. Musíte si dát pozor, abyste papouška neumístili do průvanu. Hrozí potom onemocnění. Ale také nesmí být vystaven celý den přímému slunci. Za dobré místo nemůžeme označit ani kuchyň, neboť výpary z vaření ptákům škodí. Nejlepší je místnost, kde trávíte nejvíc svého času či kde se schází celá rodina. Papoušek je společenský a inteligentní tvor.
krmení andulek

Na co si dát pozor?

Zkontrolujte si, jestli v pokoji nemáte rostliny, které by mohly vašemu papouškovi po požití uškodit. Protože papoušek je zvídavý tvor a všechno rád oždibuje. Stačí chvilka nepozornosti, když nemá zábavu a stane se z toho pohroma. Velcí papoušci mají sílu v zobáku, proto byste měli myslet na všechno. Kdo má v bytě mnoho kabelů, jednoho dne můžou být přecvakané. Taktéž se můžete jednoho dne dočkat oškrábané omítky, pokud má papoušek na dosah stěnu.

Malý prostor?

Máte malý prostor? Potom raději volte menšího ptáka. V potaz se bere i rozpětí křídel. Jakmile ho pustíte ven, počítejte s tím, že si bude chtít protáhnout křídla. Při letu by mohl o něco zavadit nebo něco rozbít. Dbejte na bezpečnost!
roztažená křídla

S čím počítat…

S hlučností papouška, pokud bydlíte v panelovém domě, mohl by rušit sousedy. Proto doporučuji před koupí zjistit si více informací o daném druhu. Jelikož je to zvídavý tvor, bude se snažit dostat k vašemu jídlu. Lidské jídlo opravdu ne! Trávicí systém papouška není na to přizpůsobený. Přepeřovat bude několikrát do roka, vzhledem k tomu, že je pořád v místnosti, kde se podmínky k životu nemění jako v přírodě. Ptačí trus se může objevit opravdu kdekoliv.

Rubriky
Byt

Dolaďte si domov pro svůj krásný pocit

Nostalgická a pošmourná podzimní nálada na nás již dýchá z každého okna a přemýšlíme, jak se v tomto období mít co nejpříjemněji a cítit se v pohodě. Místem k odpočinku a relaxaci, by měl být náš domov. Prostředí, ve kterém se cítíme bezpečně, útulně a kde čerpáme novou sílu a energii do nadcházejících dní. Každý jsme jiný, a co je pro jednoho harmonické, může mnohdy druhému připadat jako kýč či nesoulad a naopak. Domov a jeho interiér bude vždy výrazem jeho obyvatel, proto si své bydlení zařiďme a dolaďme tak, aby nám samotným v něm bylo příjemně.

Soustřeďme se na duši domova, kterou je bezpochyby obývací pokoj. Naše útočiště, kam se můžeme schovat před okolím, místo, kde trávíme nejvíce času se svými blízkými, rodinou a přáteli. Interiéry svých bytů a domů máme již povětšinou nějak zařízeny, a pokud pocítíme nutnost změny, netřeba velkých investic. Takovéto drobné, avšak pro váš život a příjemný pocit zásadní změny, zvládnete jistě sami bez pomoci bytových architektů či jiných odborníků.

 
*      Nápadů je spousta

Například staré čínské umění Feng shui nám v domě pomůže navodit tu správnou rovnováhu. Když alespoň nepatrně pronikneme do tajů tohoto učení, náš domov a atmosféra v něm se jako zázrakem promění. Teplo rodinné ho krbu rozzáří barvami a navodí harmonii a klid.

V nepřeberném množství obchodů si každý najde svůj styl. Kdo neholduje východnímu učení, může svoji inspiraci hledat kupříkladu v chladnějších severských vodách. Skandinávský styl se stal za poslední léta velkým trendem. Vysoce estetický styl nabízí spoustu doplňků a možností. Nezapomínejme, že typický severský styl je vždy světlý a vzdušný. V jednoduchosti najdeme krásu.

Máte rádi Francii? Inspirujte se v Provence. A nemusí to být je levandule, kam se podíváme. Venkovský vintage styl je skvělou volnou pro romantické duše. Krémové, šedé a bílé barvy, oprýskaný prkenný nábytek a bavlněný či lněný textil s jednoduchými vzory, vás bude hýčkat jako ve snu.

Začněte se poohlížet třeba v časopisech nebo na internetu, který nabízí nepřeberné množství inspirace. Buďte vždy kreativní, vašim nápadům a náladám se meze nekladou.

Rubriky
Byt

Jak si dočasně zařídit byt vhodný studium?

Maturita, státnice, příjímací zkoušky? Není ani tak důležité, na co konkrétně se připravujete, důležitý je v prvé řadě prostor. Zkuste se s těmi, co s vámi sdílí domácnost, dohodnout na tom, že na nějaký čas si zabíráte vše kromě jejich postele pro sebe a pokud vás mají rádi a mají pochopení pro vaše studium, jistě vám vyhoví.nervózní studentka

  1. Cizí slovíčka

Čeká-li vás zkouška z cizího jazyka, dobrá slovní zásoba je základ. Vezměte si k ruce lepící poznámkové bločky a tužku. Na bločkové papírky si napište potřebná slova a ty rozmístěte po bytě podle jejich souvislostí, tedy slovíčka týkající se jídla skončí v kuchyni a lednici, ve skříni zas bude mít každý kus oblečení na rukávu či v kapse svůj název „in english“ nebo „en español“.
 

  1. Toaleta

Místo, kde někteří jedinci tráví velmi dlouhé chvíle. Neberte si s sebou mobil ani noviny, na stěnu či dveře proti vám si dejte tabulku s nepravidelnými slovesy v angličtině či fyzikální a matematické vzorce. Uvidíte, že s každou návštěvou WC budete blíže k úspěchu.
 

  1. Časová osa

Toto ocení zejména budoucí historici či učitelé, nicméně může se to hodit i jiným. Tvořte dějiny přímo ve vašem pokoji. Jak? Podél obvodu stěny pokoje natáhněte provázek, k uchycení využijte háčky a skobičky od obrazů či polic. Na provázek pak kolíčky na prádlo připínejte papírky s určitým rokem a událostí, můžete pak jít podél stěny a zároveň „jít dějinami“.
 

  1. Taháky

Není teď myšlen školní tahák na podvádění ale papír či poznámkový blok se zestručněným studijním materiálem, který se vám vejde do kapsy u džínsů a vy si jej tak můžete vzít kamkoliv a studovat, třeba i jen cestou autobusem k babičce.
 pracovní stůl

  1. Kolega

Ti žijící na kolejích či internátu mají problém vyřešen, se spolubydlícím jistě nebude problém dojednat dohodu o vzájemném přezkoušení. A jste-li doma se svou rodinou, i tam jistě najdete někoho, kdo vám takto pomůže. Je vědecky dokázáno, že pokud se vžijete do role učitele a budete se snažit své učivo někoho sami naučit, sami mu dopodrobna výtečně porozumíte.
 
Na závěr už jen zbývá popřát mnoho štěstí, studenti a žáci…

Rubriky
Byt

Jaká by měla být ideální teplota vašeho bytu

V těchto pochmurných dnech jsme rádi za každou chvíli, kdy z venkovního větrného a chladného počasí vnikneme do zahřáté budovy. Oblékáme se do teplých kabátů a ruce si zahříváme teplými hrnky s čajem či kávou. Při změně prostředí dochází k velkému teplotnímu rozdílu, který řeší z velké části oblečení, které na sobě zrovna nosíme. Část těla, kterou si nemůžeme zakrýt je obličej a mnohdy i ruce, když si zapomeneme rukavice a nosíme třeba tašky.
Normální pokojová teplota by neměla přesáhnout dvacet pět stupňů a klesnout pod devatenáct. Každý z nás je pak zvyklý na jinou pokojovou teplotu. Někomu může stačit klidně i osmnáct a někdo se cítí v teple teprve při dvaceti pěti. Avšak těla nás všech reagují na velké teplotní rozdíly stejně. Naše pokožka je velice citlivá na změny jak teplotní, tak i změny při výměně mýdla či čistícího prostředku na pleť. Někteří z nás mají větší předpoklady k tomu, aby naše pokožka snášela tyto změny hůře.krajina, mlha.jpg
Příliš vysoká teplota
vysoká teplota bytu je přes dvacet pět stupňů. Když si někdo tuto teplotu doma udržuje často, mohou se naskytnout tyto problémy: spavost, bolesti hlavy, zhoršená kvalita pokožky. Je dobře známo, že když budeme naši pleť (na obličeji) vystavovat vysokým teplotám, mohou se nám častěji zanášet póry, může se více mastit…
Pak nastává problém, když jdeme z tohoto velmi teplého prostředí ven, kde se teplota pohybuje kolem pěti stupňů. V tu chvíli dostane naše pokožka „facku“ chladem a nám bude s největší pravděpodobností zima. Než se aklimatizujeme do chladnějšího prostředí, i když na sobě máte několik vrstev oblečení, tak to chvíli může trvat.čaj, stůl, zátiší.jpg
Nízká teplota v bytě
Nízkou teplotou se myslí teplota pod dvacet nebo devatenáct stupňů. takto nízká teplota může vést ke zdravotním problémům, jako je například podchlazení, rýma nebo i vážnější nemoci. Sice se vám může zdát, že je vám teplo, ale neuvědomujete si, že podlaha pod vámi, na které chodíte (pokud není vytápěná) má teplotu ještě nižší a ta už může způsobit zmíněné problémy. Pokud si udržujete zpravidla nižší teplotu, máte výhodu v tom, že při východu ven budete mít lepší možnost se adaptovat na okolí prostředí.
Každý z nás je jiný a stejně tak na každého z nás platí jiné praktiky. Měli bychom si udržovat teplotu tak, aby nám vyhovovala, ale nepřekračovala práh doporučených teplot.

Rubriky
Byt

Zavlažená zahrada je tím největším ideálem letošních veder

Sucha sužují Českou republiku již několik měsíců. Sice letošní úroda ovoce je více než skvělá, všichni tak nějak pociťujeme, že sucha už bylo dosti a teď by bylo pěkné, kdyby trošku sprchlo. Sucho však vůbec nevadí, pokud máte chytře vyřešené zachytávání vody. Samozřejmě, domácnost na venkově, která má dva vlastní prameny je více než „v pořádku“, ale například takový dům na předměstí už tolik štěstí nemá. A proto je nesmírně důležité naučit se, jak zadržet vodu. Dokoupit si třeba takové doplňky na zahradu můžete vždycky, ale zachytit onu vodu je těžší oříšek.
bublinky ve vodě.jpg

1) Podzemní nádrže
Podzemní nádrže s cirkulací vody, které jsou zakopány v zemi, a stéká do nich voda pokaždé, když zaprší. Naprosto ideální, protože teplota v zemi je stálá a nikdy se nedostane nad pět stupňů celsia – nestane se tedy, že by zteplala nebo se v ní nadměrně množily bakterie a sinice. Samozřejmě, jistý náraz od přírody takto uskladněná voda dostane, na zalévání však bude vhodná vždycky, zvláště pak, pokud tam budete mít nějakou cirkulaci vody, která zaručí, že se nezastaví.

2) Okapy a barely
Není nic jednoduššího než pod opak dát barel a čekat, až se naplní. Klidně můžete mít na každé straně po jednom sudu a uvidíte, že pokud pár dní bude pršet, hned budete mít vody trochu více. Opět, na pití to asi nebude, ale na zalévání zahrádky v parných dnech je to naprosto ideální. Nemusíte nic kopat ani kupovat speciální nádoby, stačí obyčejný soudek.
nalévání vody.jpg
3) Jezírka a rybníčky
Spousta zahrádek má dnes i malé vykopané jamky, kde stéká voda při dešťových dnech. Naprosto ideální, protože můžete takovou vaši nádrž pěkně „zamaskovat“ květinami a nějakými těmi stylovými doplňky, nějakou tu zídku, nebo si klidně udělat i menší studnu – to vám tam však nebude stékat voda z okolní půdy. A opět do třetice všeho dobrého, na pití to asi nebude, ale jahody si s tím více než dobře zalijete, tak, aby vám ještě dlouhá léta rodily.

Rubriky
Byt

Pro každého správná volba

Provoz každé domácnosti přeci jenom něco stojí, nic totiž není zadarmo. Jestli přemýšlíte nad tím, jak byste tyto náklady mohli snížit, tak věřte tomu, že i pro Vás tu jsou možnosti, které se Vám budou líbit, a se kterými budete nadmíru spokojeni, o tom nepochybujte. Chce to jenom vědět, na co všechno se vyplatí zaměřit a na co je dobré dávat si pozor.

Mnozí z nás přijdou domů, stisknou vypínač, světla se rozsvítí a je ani nenapadne to, že i něco takového přeci jenom není zadarmo. Svícení něco stojí, na to nezapomínejte, a proto si buďte jistí tím, že se vyplatí zamyslet se nad tím, čím doma vlastně svítíte a jaké jsou Vaše možnosti, o tom nepochybujte. Rozhodně nebudete muset litovat.

geometrický tvar

Spokojenost na prvním místě

Jestli stále používáte klasické žárovky, tak se vyplatí zamyslet nad jiným řešením, které Vám toho může hodně nabídnout. V dnešní době existují takové světelné zdroje, které Vám budou dlouhé roky bez problémů sloužit a to bez toho, abyste si s něčím museli dělat starosti, a abyste platili příliš mnoho.

Led žárovky jsou v dnešní době velice oblíbené.

zhasnuté světlo

Je to jenom na Vás

Je tedy jenom na Vás, pro co se rozhodnete a jaké jsou Vaše představy, na to se můžete spolehnout, a proto využijte možností, které Vám nabízíme. Naše nabídka je pestrá a plná kvalitních světelných zdrojů, díky kterým budete moct bez starostí svítit po opravdu dlouhou dobu, o tom nepochybujte. A když byste si s něčím nevěděli rady, moc rádi Vám poradíme a doporučíme takové řešení, se kterým budete spokojeni, protože Vaše spokojenost je něčím, na čem nám záleží.