Život v dřevostavbě

Dnes stále více lidí, toužících po vlastním bydlení, poohlíží po možnosti stavět své obydlí netradičně, z netradičních materiálů. Jedním typem je volba dřevostavby. Mnoho lidí se dřeva bojí, nemají k tomuto materiálu důvěru, Je však pravdou, že naši předkové volili dřevo a bydlelo se jim v něm dobře.

 Výhody dřevostavby:

–           Rychlost stavby
Klasická stavba je vždy závislá na prostojích způsobených tvrdnutím cementu a omítek, což stavbu prodlužuje. Toto u dřevostavby odpadá, a tudíž stavba dobře pokračuje, se dřevem lze stavět plynule a rychle. Celá stavba je hotová cca po 9 měsících od započetí. Nejdelším obdobím bývá sehnání stavebního povolení a zařízením projektu.

–          Individualizace stavby
Stavebník si může vybrat dům z katalogu firmy, častěji však vzniká situace, kdy si rodina sama navrhuje, jak bude dům vypadat a nechává si zpracovávat individuální projekt. Je samozřejmé, že ne každé rodině vyhovuje standardní provedení domu a touha bydlet podle svých představ je naprosto samozřejmá a firmy zabývající se dřevostavbami s tím nemají potíže. Dům tak lze bez problému začlenit do koloritu vesnice nebo satelitního městečka, takže pak nevyčnívá svou architekturou, lze zvolit příčky v domě dle potřeb té konkrétní rodiny a vytvořit bydlení na míru.

–          Nízká energetická náročnost stavby
Dům se velmi dobře vytápí, dřevo drží příjemné teplo a nepůsobí studeně jako cihla nebo tvárnice. Proto spotřeba na vytápění je výrazně nižší než u zděných domů. Toto ocení rozpočet zejména mladých rodin, které mají svůj finanční plán velmi napnutý a každá neutracená koruna jim  přijde vhod.

Nevýhody dřevostavby:

–          Horší zvuková izolace
Tyto stavby se vyznačují tím, že izolace od venkovního hluku je horší než u zděných staveb. Vnitřní uspořádání místností se dá chránit od hluku tak, že je lze řešit správným uspořádáním, venkovní hluk je ale o něco více slyšet. Horší izolaci od venkovních zvuků lze řešit vhodným umístěním stavby na pozemku nebo protihlukovými ploty a podobně.

–          Rychlé vyhřátí vnitřního prostoru
To, co je v zimě výhodou, v letních měsících, kdy je venku horko, stává se nevýhodou. Rozpálená stavba pak drží teplo a může se to stát nepříjemné. Proto se doporučuje do dřevostaveb instalovat klimatizaci. Mnoho lidí ale tuto vymoženost nemá. Jejich zkušenosti říkají, že stavbu lze dobře vyvětrat a přirozeně ochladit a bydlení v létě není problém.

Rada na závěr
Dobře si rozmyslete, do čeho budete své peníze investovat. Je třeba se informovat a pečlivě každou informaci zvážit. Nejlépe je stavby navštívit, promluvit s lidmi, kteří tyto stavby již užívají a pak se zodpovědně rozhodnout. Vždyť dům si pořizujeme většinou jen jednou v životě. Odměnou vám bude bydlení podle vašich představ.