Urychlení plateb v bankách

Česká národní banka na svém webu statečně tvrdí, že převod peněz je záležitostí několika hodin, a někdy i do druhého pracovního dně. Klidně je já sám mohu usvědčit ze lži. Nevím, jaké zkušenosti máte vy, čtenáři, ale mé jsou naprosto jiné. Pravidelná platba trvá každý měsíc zcela běžně tři, ale většinou čtyři dny. Zaslání jednorázové platby dva dny, ale většinou tři. Ze zahraničí do Česka týž, nebo druhý den. Taková jsou fakta z mé strany jako strany uživatele a mohu je kdykoli prokázat. Ale pozor, situace se prý má příští rok radikálně změnit.
Ten, kdo zajišťuje technicky převody peněz je opět Česká národní banka. A ta slibuje, že od ledna příštího roku (2018) budou peníze posílané z účtu na účet převedeny během několika sekund, nejdéle minut a to i v noci a mimo pracovní dny.
podání kreditky
Máte radost? Ano? Tak si sedněte a v klidu čtěte dále. Na tu radost zapomeňte. Asi si myslíte, že služba bude samozřejmostí. Chá chá. Jste v Česku. Platby se asi budou jmenovat expresní, stejně jako nyní. A nebudou samozřejmostí.  Ale ani v současnosti je nemá každá banka, a poplatek za využití této služby je většinou sto korun. A převod i tak trvá několik hodin. O víkendech a mimo pracovní dobu si o této službě můžete nechat jen zdát. V budoucnosti by měla mít tuto službu každá banka, ale hlavně bude k dispozici nonstop. A peníze běžně převáděné tedy opět poputují dny, měsíce, roky… Ano. Schválně jsem to trochu přehnal. Tedy expresní platba bude zvlášť. A kolik bude stát?
peníze euro
Všechny banky se zatím od určení jakékoli ceny naprosto distancují, protože čekají, až jim ceny určí Česká národní banka. Ta zatím cenu úzkostlivě tají.
Takže se necháme překvapit. Systém bude spuštěn v lednu a půl roku pojede jako testovací. Pro banky nebude povinný, ale asi jej budou chtít všechny. Uvidíme, zda to bude fungovat a hlavně kolik si „nenažraná“ ČNB stanoví za využití této služby.