Zavlažená zahrada je tím největším ideálem letošních veder

Sucha sužují Českou republiku již několik měsíců. Sice letošní úroda ovoce je více než skvělá, všichni tak nějak pociťujeme, že sucha už bylo dosti a teď by bylo pěkné, kdyby trošku sprchlo. Sucho však vůbec nevadí, pokud máte chytře vyřešené zachytávání vody. Samozřejmě, domácnost na venkově, která má dva vlastní prameny je více než „v pořádku“, ale například takový dům na předměstí už tolik štěstí nemá. A proto je nesmírně důležité naučit se, jak zadržet vodu. Dokoupit si třeba takové doplňky na zahradu můžete vždycky, ale zachytit onu vodu je těžší oříšek.
bublinky ve vodě.jpg

1) Podzemní nádrže
Podzemní nádrže s cirkulací vody, které jsou zakopány v zemi, a stéká do nich voda pokaždé, když zaprší. Naprosto ideální, protože teplota v zemi je stálá a nikdy se nedostane nad pět stupňů celsia – nestane se tedy, že by zteplala nebo se v ní nadměrně množily bakterie a sinice. Samozřejmě, jistý náraz od přírody takto uskladněná voda dostane, na zalévání však bude vhodná vždycky, zvláště pak, pokud tam budete mít nějakou cirkulaci vody, která zaručí, že se nezastaví.

2) Okapy a barely
Není nic jednoduššího než pod opak dát barel a čekat, až se naplní. Klidně můžete mít na každé straně po jednom sudu a uvidíte, že pokud pár dní bude pršet, hned budete mít vody trochu více. Opět, na pití to asi nebude, ale na zalévání zahrádky v parných dnech je to naprosto ideální. Nemusíte nic kopat ani kupovat speciální nádoby, stačí obyčejný soudek.
nalévání vody.jpg
3) Jezírka a rybníčky
Spousta zahrádek má dnes i malé vykopané jamky, kde stéká voda při dešťových dnech. Naprosto ideální, protože můžete takovou vaši nádrž pěkně „zamaskovat“ květinami a nějakými těmi stylovými doplňky, nějakou tu zídku, nebo si klidně udělat i menší studnu – to vám tam však nebude stékat voda z okolní půdy. A opět do třetice všeho dobrého, na pití to asi nebude, ale jahody si s tím více než dobře zalijete, tak, aby vám ještě dlouhá léta rodily.