Bydlení s papouškem: Ano či Ne?

Ať už se rozhodnete pro malého papouška (např. andulka, korela), středně velkého (např. alexandr malý, žako kongo) nebo velkého (např. arové), musíte počítat s jeho náročností chovu. Nic není nemožné! Ale musíte mít vhodné prostory, kam papouška umístíte.
papoušek s ořechem

Vhodné místo pro papouška?

Je to místo, kde bude dostatek prostoru pro umístění klece. Musíte si dát pozor, abyste papouška neumístili do průvanu. Hrozí potom onemocnění. Ale také nesmí být vystaven celý den přímému slunci. Za dobré místo nemůžeme označit ani kuchyň, neboť výpary z vaření ptákům škodí. Nejlepší je místnost, kde trávíte nejvíc svého času či kde se schází celá rodina. Papoušek je společenský a inteligentní tvor.
krmení andulek

Na co si dát pozor?

Zkontrolujte si, jestli v pokoji nemáte rostliny, které by mohly vašemu papouškovi po požití uškodit. Protože papoušek je zvídavý tvor a všechno rád oždibuje. Stačí chvilka nepozornosti, když nemá zábavu a stane se z toho pohroma. Velcí papoušci mají sílu v zobáku, proto byste měli myslet na všechno. Kdo má v bytě mnoho kabelů, jednoho dne můžou být přecvakané. Taktéž se můžete jednoho dne dočkat oškrábané omítky, pokud má papoušek na dosah stěnu.

Malý prostor?

Máte malý prostor? Potom raději volte menšího ptáka. V potaz se bere i rozpětí křídel. Jakmile ho pustíte ven, počítejte s tím, že si bude chtít protáhnout křídla. Při letu by mohl o něco zavadit nebo něco rozbít. Dbejte na bezpečnost!
roztažená křídla

S čím počítat…

S hlučností papouška, pokud bydlíte v panelovém domě, mohl by rušit sousedy. Proto doporučuji před koupí zjistit si více informací o daném druhu. Jelikož je to zvídavý tvor, bude se snažit dostat k vašemu jídlu. Lidské jídlo opravdu ne! Trávicí systém papouška není na to přizpůsobený. Přepeřovat bude několikrát do roka, vzhledem k tomu, že je pořád v místnosti, kde se podmínky k životu nemění jako v přírodě. Ptačí trus se může objevit opravdu kdekoliv.