Zákonné věci jsou základem

•  Než začnete vybírat zboží nejdříve si tak trochu proklepněte obchodníka, od kterého chcete nakupovat. Důležité je koukat, zda je vyznačena cena a mělo by být naprosto jasné, zda je to cena konečná nebo k ní bude následně ještě něco připočteno.

•  Hledejte také, jaké jsou možnosti platby. Je například možné, krom zaplacení předem, také zaslání na dobírku? A pokud používáte platební kartu, musíte se ubezpečit, že jste přesměrování na zabezpečené brány. Ty poznáte tak, že u zabezpečené stránky bude uveden symbol visacího zámku a „https“.

•  Měli byste také vědět, kdy vám zboží dorazí. Není nezbytně nutné vědět přesné datum, ale nějaké rozmezí je potřeba. Do něj by se také dodavatel měl vejít.

Zboží se dá do 14 dnů vrátit

I když nakupujete přes internet, můžete zboží do 14 dnů bez udání důvodu vrátit. Samozřejmě nepoškozené a nepoužité. Pokud bude zboží viditelně použité, či poškozené, obchodník vám v lepším případě vrátí poměrnou část peněz. Pokud ale obchodník na svých stránkách toto upozornění nemá, vystavuje se tomu, že můžete zboží vrátit do jednoho roku a 14 dnů.

Reklamace stejná jako v kamenném obchodě

Platí všechna známá pravidla, jako při reklamaci v kamenném obchodě. Podrobně se ale s reklamačním řádem musíte seznámit na konkrétních internetových stránkách. Navíc, někteří obchodníci požadují reklamovat zboží v originálním obalu. Tento termín, ale zákon nevyžaduje. Obchodník také často mylně informuje o začátku záruční doby. Ta vzniká až převzetím zboží, nikoli datem uvedeném na faktuře, či záručním listě.

Některé stránky pomohou

Existují stránky, na kterých najdete i reference a zkušenosti s některými obchodníky. Podle nich je dobré brát na ně zřetel, pokud evidentně nejde o jeden „ošklivý“ příspěvek, ze kterého je jasná nějaká neobjektivní zášť.

Vyzvednutí osobně

Perfektní je, když má dodavatelská firma sídlo v Brně a vy bydlíte na severu Čech, přesto si můžete zboží vyzvednout osobně. Obvykle velmi blízko vašeho bydliště. Jsou to nahodile nasmlouvané obchody, do kterých zboží doputuje a ve kterých si zboží vyzvednete.
 
Jasné je, že zboží zakoupené přes internet, bývá obvykle levnější a někdy i dost znatelně, než kdybyste jej zakoupili v obchodě kamenném. Mnoho štěstí!