Ruská chaga

Rezavec šikmý, chaga, počeštěle čaga nebo latinsky inotus obliquus je druhem dřevokazné houby, kterou nalezneme především na břízách. Její tvar je kulovitý, rozměry vcelku velké a při rozřezání můžeme obdivovat její typickou rezavou barvu, pro níž také získala název. Nachází se na území Evropy, takže ji můžeme nalézt i u nás. Nejvíce oblíbená je však v Rusku, kde si z ní lidé běžně připravují čaj nebo dokonce víno. Odtud také získala název čaga sibiřská.

summer-2913409_960_720

Rezavec šikmý si tedy můžeme buď sami nasbírat nebo koupit. Zvolíme-li první možnost, je třeba na lov vyrazit nejlépe v zimě či pozdním podzimu. To je totiž období, kdy teplota minimálně 3 týdny nevystoupí nad 5 °C, protože tehdy houba obsahuje největší množství živin. Dívat se budeme po výrostku v podobě spáleného uhlí, který často zaujímá tvar polokoule, ale není to pravidlem. Dobré je, vybavit se menší sekerou, větším nožem či mačetou, aby sklizeň proběhla bez potíží. Kvůli zachování zdraví stromu se zpravidla 20 % houby zanechává na stromě, jinak by mohlo dojít k jeho poškození. Nasbíranou houbu můžeme usušit, zamrazit či naložit do lihu.

nature-3166776_960_720

V obchodech ji seženeme zpravidla v sušené podobě ve formě prášku či tablet. Tablety jednoduše spolkneme a zapijeme, prášek lze libovolně přidávat do pokrmů či nápojů. V podobě výluhu jej můžeme konzumovat ve formě čaje.

A proč ji vůbec konzumovat? Obsahuje velké množství vitamínů, minerálů, antioxidantů, polysacharidů, stopových prvků, betulin a kyselinu betulinovou. Udává se, že pomáhá při nádorových onemocněních trávicího traktu, rakoviny prsu a ženských orgánů, celkově posiluje imunitu, zvyšuje chuť k jídlu, čistí krev, napomáhá správné činnosti jater a ledvin, povzbuzuje enzymatické funkce a pomáhá při problémech se slinivkou, žaludkem, vředech, Crohnově chorobě či ulcerózní kolitidě.

Navíc se jedná o zcela bezpečný přírodní útvar, který je vhodný také pro děti, seniory, těhotné i kojící ženy. Na rozdíl od stromu, který svým parazitováním způsobuje hnilobu, lidem neublíží, ale právě naopak pomůže.