Inflace – slovo, které děsí většinu Čechů. Jak i přes to ušetřit?

Otázkou je, jestli v dnešní době existuje způsob úspory, která by dokázala vyrovnat vzrůstající inflaci. Pokud si nejste jistí svými možnostmi, nejlepší způsob je obrátit se na finančního poradce. Přinášíme vám pár typů, jak uspořit své peníze.

Penzijní spoření

Vzhledem k situaci ve světě si člověk nutně pokládá otázku – co se mnou bude, až budu v důchodovém věku? Bude mi důchod stačit na to, abych mohl důstojně žít? Lidé v stále nižším a nižším věku zakládají penzijní spoření. Jeho výhodou je, že stačí odkládat měsíčně malou částku k tomu, aby vám v důchodu přinesla celkem slušný obnos peněz. Nezřídka kdy vám na toto spoření přispívá určitou částkou i zaměstnavatel. A nesmíme zapomenout na příspěvek státu, který dostanete již od ukládané částky 300 korun měsíčně.

Ochraňte své peníze před inflací

Spořící účty

Asi nejznámější způsob šetření peněz. Ukládáte si peníze na účet, kde se vám úročí různě vysokým úrokem. Výběr takového účtu si pečlivě promyslete a porovnejte si všechny nabízené možnosti. Vaše banka vám zdaleka nemusí nabízet ten nejvýhodnější úvěr. Poohlédněte se i ke konkurenci a dobře se informujte i o poplatcích, pokud byste chtěli peníze vybrat dříve, než bude stanoveno.

Termínované vklady

Termínované vklady jsou zajímavou možností pro ty, kterým nevadí své peníze uložit na delší časový úsek. Úroky se zde pohybují různě, pravdou je, že abyste narazili na zajímavý úrok, musíte mít spíše štěstí. Výhodou ovšem je, že termínované vklady jsou ze zákona pojištěné státem.

Investice

Investice je v poslední době čím dál oblíbenější možnost zhodnocení financí. Nejedná se tak úplně o spoření, pravdou ale je, že pokud budete v investicích opatrní a vytrvalý, můžete tímto způsobem snadno porazit inflaci. Pokud se v tomto odvětví nevyznáte, obraťte se na investičního poradce nebo svého osobního bankéře. Investicemi můžete hodně získat, ale pokud se budete pouštět do vysokých rizik, můžete i hodně ztratit.

Peníze

U všech úspor ale zůstává pravidlem, abyste odkládali jen ty peníze, které nebudete v nejbližší době potřebovat. Je více než vhodné, abyste měli vytvořenou rezervu pro nečekané výdaje, jako je nemoc, oprava auta či nutné zakoupení nového spotřebiče. Tyto peníze mějte stranou od všech ostatních ale zároveň tak, aby bylo v případě nutnosti snadné se k nim dostat.