Instalatéři v Praze bývali v minulosti terčem posměchu

Pořád to teče, ale už méně

Instalatérské řemeslo se stalo v minulosti terčem mnoha vtipů a dokonce se jej snažil zesměšnit český film s názvem „Hodíme se k sobě, miláčku?“. Instalatéra tu ztvárnil svým osobitým humorem a s jistou dávkou nadsázky a ironie Vladimír Menšík. Objednal si jej hudební skladatel na opravu vodovodní baterie v koupelně a výsledek Menšíkova počínání byl slušně řečeno fiasko. Na připomínku, že to „pořád teče“ odpověděl, že ano, ale už méně.

Tento film neudělal instalatérům v Praze zrovna dobrou reklamu, přitom právě takovéto situace jsou pro současné instalatéry denním chlebem a my ostatní, co tuto práci jen sledujeme zpovzdálí, spíše obdivujeme, jak je možné, že to nikde vůbec neteče, a že rozvody vody takto mohou sloužit bez problémů desítky let. Ono totiž zkrotit vodní živel není jen tak, musíte mít potřebné znalosti, dovednosti a samozřejmě nářadí.

instalatérské rozvody

Až k vám půjde instalatér na objednávku připojení pákové baterie, radiátoru ústředního topení, elektrického bojleru či plynové karmy, vězte, že to není jediná oborová činnost, kterou provádí. Kromě předem dohodnutých akcí se totiž tito lidé musí potýkat i s havarijními situacemi, a ty nejsou zrovna důvodem k úsměvu pro nikoho z nás.

rozvody vody

Instalatér naběhne i na Štědrý den

Když vám zrovna ve sváteční vánoční dny praskne doma topení, nesnese to odklad. Nemůžete si říci, že to počká dva, tři dny, za tu dobu byste měli v obýváku rybníček a navíc pěknou zimu. Instalatéři drží pohotovost 24 hodin denně, bez ohledu na datum v kalendáři, a vyjíždí i k situacím, které mohou být nebezpečné, např. havárie plynových kotlů či úniky plynu.

Až si budete příště pouštět film „Hodíme se k sobě, miláčku?“, buďte vůči filmové roli pana Menšíka shovívaví a berte tuto ironickou nadsázku jen jako připomínku socialistického melouchaření, se kterým současní profesionální instalatéři již nemají nic společného.