S vozem z půjčovny dodávek k hornímu toku Sázavy


Řeka Sázava je opěvována písničkářem Honzou Nedvědem a stala se námětem mnoha trampských zlidovělých písní na počátku dvacátého století. To se však týká jejího dolního toku, nedaleko od soutoku s Vltavou u Davle. Většina trampů z Prahy tu zakládala osady mezi Týncem nad Sázavou a Kamenným Přívozem, později i v blízkosti vrchu Medník, a romantickou scenérii tu vytvářely mohutné peřeje s říčním korytem posetým obřími balvany.

řeka Sázava

My bychom vás však chtěli nalákat na horní tok Sázavy, do míst, která jsou tak trochu stranou zájmu výletníků, a kde můžete prožít nezapomenutelné okamžiky při putování osobním vozem. Vyplatí se sem vycestovat vlastním či vypůjčeným autem, nejlépe větší dodávkou z půjčovny dodávek Praha, s možností naložit na přívěs jízdní kola a raft nebo nafukovací kánoe a splout si alespoň krátký úsek řeky, ať máte lepší představu o zdejším kraji.

Své putování můžete zahájit ve Světlé nad Sázavou a ubytovat se v kempu pod peřejemi Stvořidla. Říční koryto tu patří k nejkrásnějším přírodním úkazům v Evropě, neměli byste si jej nechat ujít, stejně tak návštěvu hradu v Ledči nad Sázavou a zříceninu hradu Chřenovice. Obdivuhodná je i samotná krajina, kde se střídají lesy a louky až do Zruče nad Sázavou.

hrad Český Šternberk

Ve Zruči můžete navštívit historickou část města se zámkem a vyhlídkovou věží, zavítat mžete i k přehradní hrázi vodní nádrže Švihov, která zásobuje pitnou vodou téměř celou Prahu.

Jízda s větší dodávkou má své výhody, jestliže cestujete ve skupině více osob. Vystřídáte se v řízení, pružně přizpůsobíte svůj program okolnostem, můžete vůz využít i pro spaní v kempech při nepříznivém počasí, a rovněž jako zásobovací vozidlo při cestách na kolech nebo plavbě po řece. Kempů je v Posázaví dostatek, navíc je tato oblast málo zalidněná a můžete tu očekávat spíše klid a pohodu, v náruči takřka panenské přírody.