Vytápění rodinného domu


Teplo v zimě

V zimním období můžou teploty klesnout dost hluboko pod nulu, přičemž jistě se doma nechcete klepat zimou v bundě. U panelových domů ve městech bývá tělo nejčastěji řešeno ústředním topením, kdy otočíme ventilem a máme vystaráno. U rodinných domů je to komplikovanější, protože zde si obvykle musíme vytápění zajistit sami, takže u novostavby či rekonstrukce musí sem zvolit vhodný způsob. První možností je kotel na tuhá paliva, kdy musíme mít vhodný komín a musíme počítat s nějakou prací.

parní kotel

Na víc u kotlů bez zásobníku je zapotřebí chodit pravidelně přikládat. Dále tu máme plynové kotle, kdy se vyhneme práci, ale plyn nějakou tu korunu stojí. Co se týče elektrického kotle, tak elektřina není také zrovna levná a většinou se volí u dobře zateplených novostaveb. U kotlů si dávejte pozor na dostatečný výkon, abychom doma měli teplo i při mrazech. Na druhou stranu ani přehnaně výkonný na tuhá paliva není ideální.

Tepelné čerpadlo

Kromě výše uvedených možností se poměrně hodně nyní rozšířila tepelná čerpadla, což je speciální druh. Ty si berou teplo z vody, vzduchu či země. Mezi nejznámější se právě řadí ty, které využívají teplo ze země. Díky němu ohřívají vodu a vytápí s ním nemovitost, s čímž vyřešíme rovnou dvě mouchy jednou ranou. Samozřejmě čím větší teplo přijímá, tak tím míň potřebuje elektřiny k jeho ještě většímu ohřátí, takže provoz nás vyjde na méně peněz.

tepelná řerpadla

Co se týče výhodnosti, tak právě nejlépe je na tom země voda, které se napojí na podlahové topení. Jistě jste si vědomy, že bude stát, co se týče druhů vytápění dost peněz. Rozhodně počáteční investice je velká, ale když bude vše dobře spočítáno a provedeno, tak provozní náklady jsou malé, takže se nám investice začne vracet. Jestli se nám investice vrátí vzhledem k životnosti je individuální. Tepelná čerpadla Brno však poskytují kvalitní zařízení, která dosahují slušných parametrů.